LESSON PLAN: Units vs. Mass Production - An Edible Economics Activity - GRADE 3-8hieconlibMay 15, 20201 min readAn Exercise on the Division of Labor comparing Mass Production versus Unit Production for grades 3-8.Unit vs Mass Production - An Edible Economics Activity - Economics (1982).pdfDownload PDF • 114KB
LESSON PLANS: More Economics! - GRADE K-6A compilation of Economics Lesson Plans for grades K-6 created by Hawaii teachers.
RESOURCE: The Econ Song Book - GRADE K-6A compilation of fifteen children's songs adapted to convey an economic message. Created by Martha Hopkins, James Madison University...
RESOURCE: Decision Tree - GRADE 1-3A decision-making tool to help students apply an orderly and reasoned approach to making economic decisions. For grades 1-3.
Comments