top of page
Aug 15, 2020
LESSON PLAN: Four Feet, Two Sandals - GRADE 3-5
This lesson requires two class periods. In the first class period, students are asked to think of a way to decide who gets 100 pennies...
0 comments
May 15, 2020
LESSON PLAN: Units vs. Mass Production - An Edible Economics Activity - GRADE 3-8
An Exercise on the Division of Labor comparing Mass Production versus Unit Production for grades 3-8.
0 comments
Sep 15, 2019
LESSON PLANS: What Economics! - GRADE 4
Economic Lesson Plans created by Hawaii teachers for grade 4.
0 comments
bottom of page